
Murata Electronics
Product No:
GCM31C5C1H104JA16K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.1UF 50V C0G/NP0 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.28595
2.8595
50
0.21603
10.8015
100
0.1881
18.81
500
0.139365
69.6825
1000
0.118456
118.456
2500
0.111482
278.705
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GCM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±5% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Base Product Number | GCM31C5C1H |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |