
Murata Electronics
Product No:
GCM31CC71H475KA03K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 4.7UF 50V X7S 1206
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.399
0.399
10
0.28215
2.8215
50
0.21299
10.6495
100
0.185535
18.5535
500
0.137446
68.723
1000
0.11684
116.84
2500
0.109962
274.905
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GCM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 1206 (3216 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.071" (1.80mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) |
| Base Product Number | GCM31CC71H |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7S |