
Murata Electronics
Product No:
GCQ1555C1H2R2BB01D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 2.2PF 50V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1995
0.1995
10
0.13395
1.3395
50
0.08018
4.009
100
0.06764
6.764
500
0.046303
23.1515
1000
0.040964
40.964
2500
0.039178
97.945
5000
0.035616
178.08
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GCQ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±0.1pF |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 2.2 pF |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency, Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | GCQ1555C1H |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |