
Murata Electronics
Product No:
GCQ1555C1HR30WB01D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.3PF 50V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2755
0.2755
10
0.19
1.9
50
0.13281
6.6405
100
0.11381
11.381
500
0.085386
42.693
1000
0.072105
72.105
2500
0.068314
170.785
5000
0.064514
322.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GCQ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±0.05pF |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.3 pF |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency, Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | GCQ1555C1H |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |