
Murata Electronics
Product No:
GCQ1555C1HR80WB01D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.8PF 50V C0G/NP0 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3895
0.3895
10
0.2679
2.679
50
0.18753
9.3765
100
0.160835
16.0835
500
0.120593
60.2965
1000
0.10184
101.84
2500
0.096482
241.205
5000
0.091114
455.57
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GCQ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±0.05pF |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.8 pF |
| Applications | RF, Microwave, High Frequency, Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 50V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | GCQ1555C1H |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | C0G, NP0 |