
Curtis Industries
Product No:
GFTAX-13
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 13CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.3995
15.3995
10
14.22055
142.2055
25
13.76778
344.1945
50
12.86186
643.093
100
12.68079
1268.079
250
11.774984
2943.746
500
11.548542
5774.271
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret, Insulated |
| Number of Circuits | 13 |
| Base Product Number | GFTAX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 13 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |