
Curtis Industries
Product No:
GFTAX-14
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 14CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.592
14.592
10
14.0106
140.106
25
13.52382
338.0955
50
13.03723
651.8615
100
12.64811
1264.811
250
12.40491
3101.2275
500
12.161672
6080.836
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret, Insulated |
| Number of Circuits | 14 |
| Base Product Number | GFTAX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 14 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |