
Curtis Industries
Product No:
GFTAX-16
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 16CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.7105
16.7105
10
16.0417
160.417
25
15.48424
387.106
50
14.92735
746.3675
100
14.481705
1448.1705
250
14.203222
3550.8055
500
13.924739
6962.3695
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret, Insulated |
| Number of Circuits | 16 |
| Base Product Number | GFTAX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 16 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |