
Curtis Industries
Product No:
GFTAX-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.3985
4.3985
10
3.35065
33.5065
25
3.13804
78.451
50
2.78939
139.4695
100
2.72878
272.878
250
2.516588
629.147
500
2.274015
1137.0075
1000
2.01629
2016.29
5000
1.895012
9475.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret, Insulated |
| Number of Circuits | 2 |
| Base Product Number | GFTAX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 2 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |