
Curtis Industries
Product No:
GFTPX-10
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 10CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
12.331
12.331
10
11.3886
113.886
25
11.0257
275.6425
50
10.30047
515.0235
100
10.15531
1015.531
250
9.429966
2357.4915
500
9.24863
4624.315
1000
8.9775
8977.5
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin, Insulated |
| Number of Circuits | 10 |
| Base Product Number | GFTPX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 10 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |