
Curtis Industries
Product No:
GFTPX-12
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 12CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
14.744
14.744
10
13.61825
136.1825
25
13.18448
329.612
50
12.31694
615.847
100
12.14347
1214.347
250
11.276044
2819.011
500
11.059197
5529.5985
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | PC Pin, Insulated |
| Number of Circuits | 12 |
| Base Product Number | GFTPX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 12 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |