
Curtis Industries
Product No:
GFTSAX-7
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 7CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.091
13.091
10
11.51685
115.1685
25
10.86268
271.567
50
10.33923
516.9615
100
10.142865
1014.2865
250
8.834126
2208.5315
500
8.506927
4253.4635
1000
8.179738
8179.738
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Threaded, Insulated |
| Number of Circuits | 7 |
| Base Product Number | GFTSAX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 7 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |