
Curtis Industries
Product No:
GFTSX-11
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 11CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
15.542
15.542
10
14.3564
143.564
25
13.89888
347.472
50
12.9846
649.23
100
12.80163
1280.163
250
11.887236
2971.809
500
11.658647
5829.3235
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Threaded, Insulated |
| Number of Circuits | 11 |
| Base Product Number | GFTSX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 11 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |