
Curtis Industries
Product No:
GFTSX-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.9065
6.9065
10
5.44825
54.4825
25
5.18282
129.5705
50
4.7044
235.22
100
4.518295
451.8295
250
3.986732
996.683
500
3.720941
1860.4705
1000
3.45516
3455.16
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Threaded, Insulated |
| Number of Circuits | 3 |
| Base Product Number | GFTSX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 3 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |