
Curtis Industries
Product No:
GFTSX-5
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 5CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
9.7945
9.7945
10
8.3923
83.923
25
8.00926
200.2315
50
7.19967
359.9835
100
6.81625
681.625
250
6.17728
1544.32
500
5.751243
2875.6215
1000
5.43173
5431.73
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Threaded, Insulated |
| Number of Circuits | 5 |
| Base Product Number | GFTSX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 5 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |