
Curtis Industries
Product No:
GFTX-18
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 18CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
17.7935
17.7935
10
17.0772
170.772
25
16.48478
412.1195
50
15.8916
794.58
100
15.417265
1541.7265
250
15.12077
3780.1925
500
14.824275
7412.1375
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret, Insulated |
| Number of Circuits | 18 |
| Base Product Number | GFTX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 18 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |