
Curtis Industries
Product No:
GFTX-19
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 19CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.7815
18.7815
10
18.031
180.31
25
17.40476
435.119
50
16.77871
838.9355
100
16.27787
1627.787
250
15.964864
3991.216
500
15.651839
7825.9195
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret, Insulated |
| Number of Circuits | 19 |
| Base Product Number | GFTX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 19 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |