
Curtis Industries
Product No:
GFTX-21
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 21CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
20.7575
20.7575
10
19.9234
199.234
25
19.23218
480.8045
50
18.5402
927.01
100
17.986825
1798.6825
250
17.640892
4410.223
500
17.294978
8647.489
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret, Insulated |
| Number of Circuits | 21 |
| Base Product Number | GFTX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 21 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |