
Curtis Industries
Product No:
GFTX-22
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 22CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
21.7455
21.7455
10
20.8772
208.772
25
20.15216
503.804
50
19.42731
971.3655
100
18.84743
1884.743
250
18.485024
4621.256
500
18.122561
9061.2805
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret, Insulated |
| Number of Circuits | 22 |
| Base Product Number | GFTX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 22 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |