
Curtis Industries
Product No:
GFTX-23
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRP 23CIRC 0.438"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
22.7145
22.7145
10
21.8025
218.025
25
21.04592
526.148
50
20.28877
1014.4385
100
19.683145
1968.3145
250
19.304646
4826.1615
500
18.926128
9463.064
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | Black |
| Pitch | 0.438" (11.12mm) |
| Series | GFT |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 12-22 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 1 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Solder Turret, Insulated |
| Number of Circuits | 23 |
| Base Product Number | GFTX |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 20A |
| Material - Insulation | Polyphenylene Oxide (PPO) |
| Operating Temperature | 110°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 23 |
| Terminal Screw Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |