
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
GI1404-E3/45
Manufacturer:
Package:
TO-220AC
Batch:
-
Description:
DIODE GEN PURP 200V 8A TO220AC
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.0165
1.0165
10
0.90915
9.0915
100
0.708605
70.8605
500
0.58539
292.695
1000
0.462146
462.146
2000
0.431338
862.676
5000
0.409764
2048.82
10000
0.394364
3943.64
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-220-2 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | GI1404 |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | TO-220AC |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 200 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 200 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 8A |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 975 mV @ 8 A |