
Murata Electronics
Product No:
GRM155R61A104KA01D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.1UF 10V X5R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.095
0.095
10
0.0304
0.304
50
0.01653
0.8265
100
0.013585
1.3585
500
0.00969
4.845
1000
0.00761
7.61
2500
0.006916
17.29
5000
0.006365
31.825
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 10V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | GRM155R61A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |