
Murata Electronics
Product No:
GRM155R61C474KE01D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 0.47UF 16V X5R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1615
0.1615
10
0.10925
1.0925
50
0.06536
3.268
100
0.055195
5.5195
500
0.037753
18.8765
1000
0.033402
33.402
2500
0.031948
79.87
5000
0.029051
145.255
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | 0.022" (0.55mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | GRM155R61C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |