
Murata Electronics
Product No:
GRM185R61C105KE44J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 1UF 16V X5R 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2185
0.2185
10
0.1463
1.463
50
0.08797
4.3985
100
0.07429
7.429
500
0.050806
25.403
1000
0.044935
44.935
2500
0.042978
107.445
5000
0.039074
195.37
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | 0.020" (0.50mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | GRM185R61C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |