
Murata Electronics
Product No:
GRM188C81C106MA73J
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 10UF 16V X6S 0603
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.209
0.209
10
0.1463
1.463
50
0.09747
4.8735
100
0.082935
8.2935
500
0.058501
29.2505
1000
0.051196
51.196
2500
0.048754
121.885
5000
0.045096
225.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
| Base Product Number | GRM188C81C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Temperature Coefficient | X6S |