
Murata Electronics
Product No:
GRM21BC72A105KE01K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 1UF 100V X7S 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.20615
2.0615
50
0.14459
7.2295
100
0.123975
12.3975
500
0.092986
46.493
1000
0.078518
78.518
2500
0.074385
185.9625
5000
0.070252
351.26
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 1 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.057" (1.45mm) |
| Voltage - Rated | 100V |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Base Product Number | GRM21BC72A |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7S |