
Murata Electronics
Product No:
GRM21BC80J476ME01K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 47UF 6.3V X6S 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.532
0.532
10
0.37715
3.7715
50
0.28538
14.269
100
0.248615
24.8615
500
0.184148
92.074
1000
0.156522
156.522
2500
0.147307
368.2675
5000
0.138102
690.51
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 47 µF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.057" (1.45mm) |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Temperature Coefficient | X6S |