
Murata Electronics
Product No:
GRM21BR61C106KE15K
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 10UF 16V X5R 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.152
0.152
10
0.10545
1.0545
50
0.05985
2.9925
100
0.049685
4.9685
500
0.034808
17.404
1000
0.028814
28.814
2500
0.026818
67.045
5000
0.024538
122.69
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 10 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.053" (1.35mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Base Product Number | GRM21BR61C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |