
Murata Electronics
Product No:
GRM21BR71C225KA12L
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2945
0.2945
10
0.20425
2.0425
50
0.13623
6.8115
100
0.115805
11.5805
500
0.081738
40.869
1000
0.071526
71.526
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Product Status | Not For New Designs |
| Thickness (Max) | 0.053" (1.35mm) |
| Voltage - Rated | 16V |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Base Product Number | GRM21BR71C |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Temperature Coefficient | X7R |