
Sullins Connector Solutions
Product No:
GRPB021VWVN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 2POS 1.27MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.2375
0.2375
10
0.1995
1.995
100
0.153425
15.3425
500
0.129789
64.8945
1000
0.106191
106.191
5000
0.094392
471.96
10000
0.085548
855.48
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Insulation Height | 0.039" (1.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | GRPB021 |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.091" (2.30mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.248" (6.30mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |