
Sullins Connector Solutions
Product No:
GRPB022VWQS-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER SMD 4POS 1.27MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.437
0.437
10
0.3838
3.838
100
0.316635
31.6635
500
0.27531
137.655
1000
0.227126
227.126
5000
0.199595
997.975
10000
0.198835
1988.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Insulation Height | 0.039" (1.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | GRPB022 |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Positions | 4 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | - |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |