
Sullins Connector Solutions
Product No:
GRPB042VWVN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER VERT 8POS 1.27MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.5358
5.358
100
0.44137
44.137
500
0.383838
191.919
1000
0.316664
316.664
5000
0.278284
1391.42
10000
0.27417
2741.7
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 2 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Insulation Height | 0.039" (1.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | GRPB042 |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Positions | 8 |
| Row Spacing - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.091" (2.30mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | 0.248" (6.30mm) |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |