
Sullins Connector Solutions
Product No:
GRPB061VWCN-RC
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN HEADER R/A 6POS 1.27MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.6175
0.6175
10
0.53675
5.3675
100
0.44251
44.251
500
0.38475
192.375
1000
0.317414
317.414
5000
0.278939
1394.695
10000
0.277875
2778.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Sullins Connector Solutions |
| Style | Board to Board or Cable |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Features | - |
| Shrouding | Unshrouded |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Push-Pull |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.050" (1.27mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | - |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | - |
| Insulation Height | 0.084" (2.14mm) |
| Ingress Protection | - |
| Base Product Number | GRPB061 |
| Insulation Material | Polyamide (PA9T), Nylon 9T |
| Number of Positions | 6 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Gold |
| Contact Length - Post | 0.098" (2.50mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Gold |
| Contact Length - Mating | 0.118" (3.00mm) |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Contact Finish Thickness - Post | Flash |
| Contact Finish Thickness - Mating | Flash |