
Murata Electronics
Product No:
GRT155R60J475ME13D
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 4.7UF 6.3V X5R 0402
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.1615
0.1615
10
0.1083
1.083
50
0.06498
3.249
100
0.054815
5.4815
500
0.037544
18.772
1000
0.033202
33.202
2500
0.031758
79.395
5000
0.02887
144.35
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Murata Electronics |
| Series | GRT |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Ratings | AEC-Q200 |
| Features | - |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | - |
| Capacitance | 4.7 µF |
| Applications | Automotive |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | - |
| Mounting Type | Surface Mount, MLCC |
| Package / Case | 0402 (1005 Metric) |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Voltage - Rated | 6.3V |
| Size / Dimension | 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm) |
| Base Product Number | GRT155R60J |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | X5R |