
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Product No:
GSD2004C-G3-18
Manufacturer:
Package:
SOT-23-3
Batch:
-
Description:
DIODE ARRAY GP 240V 225MA SOT23
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.4085
0.4085
10
0.30685
3.0685
100
0.17385
17.385
500
0.11514
57.57
1000
0.088274
88.274
2000
0.07676
153.52
5000
0.069084
345.42
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Technology | Standard |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | GSD2004 |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Supplier Device Package | SOT-23-3 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 50 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 nA @ 240 V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 240 V |
| Operating Temperature - Junction | 150°C (Max) |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1 V @ 100 mA |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 225mA |