GT25-8P-2.2H(70)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
GT25-8P-2.2H(70)
Description:
CONN HEADER SMD R/A 8POS 2.2MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series GT25
Package Tape & Reel (TR)
Features Board Guide, Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount, Right Angle
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 1
Pitch - Mating 0.087" (2.20mm)
Product Status Obsolete
Voltage Rating -
Contact Material Brass
Insulation Color Gray
Insulation Height 0.374" (9.50mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions 8
Row Spacing - Mating -
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 3A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights -
Overall Contact Length -
Contact Finish - Mating Tin
Contact Length - Mating 0.220" (5.59mm)