GT8E-12DS-HU
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
GT8E-12DS-HU
Description:
CONN PLUG HSG 12POS 2.00MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 111
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color Black
Pitch 0.079" (2.00mm)
Series GT8E
Package Bulk
Features -
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug
Fastening Type Latch Lock
Number of Rows 2
Product Status Active
Base Product Number GT8E
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 12
Operating Temperature -40°C ~ 105°C