
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
GT8E-2P-DS(55)
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CONN HEADER R/A 2POS 2MM
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.501
1.501
10
1.30815
13.0815
80
1.168624
93.48992
440
0.973902
428.51688
945
0.834765
788.852925
4900
0.740154
3626.7546
10000
0.723463
7234.63
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Hirose Electric Co Ltd |
| Style | Board to Cable/Wire |
| Series | GT8E |
| Package | Tray |
| Features | Solder Retention |
| Shrouding | Shrouded - 4 Wall |
| Termination | Solder |
| Applications | - |
| Contact Type | Male Pin |
| Contact Shape | Square |
| Mounting Type | Through Hole, Right Angle |
| Connector Type | Header |
| Fastening Type | Latch Lock |
| Number of Rows | 1 |
| Pitch - Mating | 0.079" (2.00mm) |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 250VAC |
| Contact Material | Brass |
| Insulation Color | Black |
| Insulation Height | 0.276" (7.00mm) |
| Ingress Protection | - |
| Insulation Material | Polybutylene Terephthalate (PBT) |
| Number of Positions | 2 |
| Row Spacing - Mating | - |
| Contact Finish - Post | Tin |
| Contact Length - Post | 0.118" (3.00mm) |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Mated Stacking Heights | - |
| Overall Contact Length | - |
| Contact Finish - Mating | Tin |
| Contact Length - Mating | - |
| Number of Positions Loaded | All |
| Material Flammability Rating | - |
| Contact Finish Thickness - Post | - |
| Contact Finish Thickness - Mating | - |