GT8EC-14S-HU
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
GT8EC-14S-HU
Description:
CONN RCPT HSG 14POS 2.00MM
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Note Contacts Not Included
Color Black
Pitch 0.079" (2.00mm)
Series GT8E
Package Bulk
Features -
Row Spacing -
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle
Fastening Type Latch Lock
Number of Rows 1
Product Status Active
Base Product Number GT8E
Contact Termination Crimp
Insulation Material Polybutylene Terephthalate (PBT)
Number of Positions 14
Operating Temperature -40°C ~ 105°C