Home / Headers, Male Pins / GT8EH-12DP-2V(58)
GT8EH-12DP-2V(58)
Hirose Electric Co Ltd
Product No:
GT8EH-12DP-2V(58)
Description:
CONN HEADER SMD 12POS 2MM
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 380
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Hirose Electric Co Ltd
Style Board to Cable/Wire
Series GT8E
Package Tape & Reel (TR)
Features Solder Retention
Shrouding Shrouded - 4 Wall
Termination Solder
Applications -
Contact Type Male Pin
Contact Shape Square
Mounting Type Surface Mount
Connector Type Header
Fastening Type Latch Holder
Number of Rows 2
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Product Status Active
Voltage Rating 250VAC
Contact Material Brass
Insulation Color Black
Insulation Height 0.470" (11.94mm)
Ingress Protection -
Insulation Material Polyphenylene Sulfide (PPS)
Number of Positions 12
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Contact Length - Post -
Current Rating (Amps) 1A
Operating Temperature -40°C ~ 105°C