
Curtis Industries
Product No:
H-2
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 2CIRC 0.652"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
13.509
13.509
10
11.8883
118.883
25
11.21304
280.326
50
10.67268
533.634
100
10.470045
1047.0045
250
9.119088
2279.772
500
8.781344
4390.672
1000
8.4436
8443.6
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.652" (16.56mm) |
| Series | H |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 4-16 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 2 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 75A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 130°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 4 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |