
Curtis Industries
Product No:
H-3
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 3CIRC 0.652"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
16.017
16.017
10
14.7934
147.934
25
14.32182
358.0455
50
13.37961
668.9805
100
13.191225
1319.1225
250
12.248996
3062.249
500
12.013415
6006.7075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.652" (16.56mm) |
| Series | H |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 4-16 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 3 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 75A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 130°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 6 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |