
Curtis Industries
Product No:
H-4
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CONN BARRIER STRIP 4CIRC 0.652"
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
18.0785
18.0785
10
17.35365
173.5365
25
16.75116
418.779
50
16.14886
807.443
100
15.666735
1566.6735
250
15.365452
3841.363
500
15.06415
7532.075
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Curtis Industries |
| Color | - |
| Pitch | 0.652" (16.56mm) |
| Series | H |
| Package | Bulk |
| Features | Flange |
| Wire Gauge | 4-16 AWG |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) |
| Mounting Type | Chassis, Panel |
| Number of Rows | 2 |
| Product Status | Active |
| Voltage Rating | 600V |
| Top Termination | Screws |
| Bottom Termination | Closed |
| Number of Circuits | 4 |
| Terminal Block Type | Barrier Block |
| Current Rating (Amps) | 75A |
| Material - Insulation | Polyester Thermoplastic |
| Operating Temperature | 130°C |
| Terminal Screw Finish | - |
| Number of Wire Entries | 8 |
| Terminal Screw Material | - |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |