H50850510000G
Amphenol Anytek
Product No:
H50850510000G
Description:
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5.08MM
Color Green
Pitch 0.200" (5.08mm)
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Number of Levels 1
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Ingress Protection -
Base Product Number H508
Contact Tail Length -
Number of Positions 8
Positions Per Level 8
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C