H51170500000G
Amphenol Anytek
Product No:
H51170500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
Description:
TERM BLOCK PLUG 11POS STR 5MM
User Guide
Mfr Amphenol Anytek
Type Plug, Male Pins
Color Green
Pitch 0.197" (5.00mm)
Series H5
Package Bulk
Features -
Screw Size -
Current - UL 10 A
Voltage - UL 300 V
Current - IEC -
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Product Status Active
Torque - Screw -
Plug Wire Entry 180°
Contact Material Phosphor Bronze
Housing Material Thermoplastic
Number of Levels 1
Insulation Height 0.591" (15.00mm)
Termination Style Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Wire Strip Length 9-10mm
Header Orientation -
Ingress Protection -
Base Product Number H511
Contact Tail Length -
Number of Positions 11
Positions Per Level 11
Contact Mating Finish Tin
Operating Temperature -40°C ~ 115°C