
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
HBE102MBBCF0KR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 1000PF 2KV RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9025
0.9025
10
0.68495
6.8495
50
0.56886
28.443
100
0.489915
48.9915
500
0.379278
189.639
1000
0.326591
326.591
2500
0.30552
763.8
5000
0.289722
1448.61
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | HBE |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | High Voltage |
| Tolerance | ±20% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 1000 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 2000V (2kV) |
| Size / Dimension | 0.276" Dia (7.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.394" (10.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | - |