
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
HBX472SBBCF0KR
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP CER 4700PF 2KV RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.7695
7.695
50
0.66709
33.3545
100
0.577315
57.7315
500
0.436164
218.082
1000
0.384854
384.854
2500
0.359195
897.9875
5000
0.34637
1731.85
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components |
| Series | HBX |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | High Voltage |
| Tolerance | -20%, +50% |
| Lead Style | Straight |
| Capacitance | 4700 pF |
| Applications | General Purpose |
| Failure Rate | - |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Disc |
| Product Status | Active |
| Thickness (Max) | - |
| Voltage - Rated | 2000V (2kV) |
| Size / Dimension | 0.354" Dia (9.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Temperature Coefficient | - |