HBZ221MBBCD0KR
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
HBZ221MBBCD0KR
Description:
CAP CER 220PF 2KV RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series HBZ
Package Bulk
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 220 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Disc
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C