HBZ222MBBCRBKR
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
HBZ222MBBCRBKR
Description:
CAP CER 2200PF 2KV RADIAL
Series HBZ
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features High Voltage
Tolerance ±20%
Lead Style Straight
Capacitance 2200 pF
Applications General Purpose
Failure Rate -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 2000V (2kV)
Size / Dimension 0.433" Dia (11.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C