
Eaton - Electronics Division
Product No:
HC3-6R0-R
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
FIXED IND 6UH 33.8A 2.17MOHM SMD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
10.659
10.659
10
9.85625
98.5625
25
9.32292
233.073
50
8.25759
412.8795
100
7.99121
799.121
250
7.72483
1931.2075
500
7.458469
3729.2345
1000
7.085546
7085.546
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Eaton - Electronics Division |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Series | HC3 |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Unshielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 6 µH |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | Nonstandard |
| Product Status | Active |
| Material - Core | Ferrite |
| Size / Dimension | 1.181" L x 0.996" W (30.00mm x 25.30mm) |
| DC Resistance (DCR) | 2.17mOhm Max |
| Current Rating (Amps) | 33.8 A |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Supplier Device Package | - |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Current - Saturation (Isat) | 30A |
| Inductance Frequency - Test | 300 kHz |